IMG_0803

Oleviste kiriku restaureerimistööd on selleks aastaks lõppenud


Selleks aastaks on Olevise kiriku restaureerimistööd lõppenud. 2019. aastal restaureeriti Tallinna linna abiga kiriku läänetorn ja fassaadid ning rekonstrueeriti torni vaateplatvorm.

Uus vaateplatvorm

Igal aastal külastab Oleviste kiriku vaateplatvormi ligemale 100 000 turisti. Vaateplatvormi puidust käigutee asendati roostevabade metallist restidega ja tõsteti katuseplekist kõrgemale. Lisaks vahetati vaateplatvormi alune katuseplekk ja tehti vihmaveerennid, mis suunavad sadeveed torni nurkadesse.

Ootamatud kulutused

Kirikutorni vaateplatvormi rekonstrueerimise käigus selgus, et tuleb teostada suuremas mahus lisatöid, mida enne ehituse algust ei olnud võimalik prognoosida. Nimelt katusepleki eemaldamise käigus ilmnes, et plekialune puitkonstruktsioon oli katuse läbijooksu ja puuduliku tuulutuse tagajärjel saanud tugevaid veekahjustusi ja oli rasketes ilmastikuoludes täiesti pehkinud. Tuli vahetada välja ka torni sarikapikendused, müürilatt ja aluslaudis, kuna uut vaateplatvormi ei oleks olnud võimalik pehkinud alusele ehitada.

Puitkonstruktsiooni taastamise tööd läksid maksma lisaks ligi 87 000 eurot. Kuna kogudusel endal nii ootamatult lisatööde teostamiseks rahalisi vahendeid ei olnud võimalik leida, siis pöördus Oleviste kogudus abipalvega linna poole. Tallinna linn leidis võimaluse lisatööde tegemist toetada ja eraldas erakorralisteks kulutusteks toetust 120 000 eurot. Lisatoetuse eest oli võimalik lisaks restaureerida ka kaks kirikutornis asuvat raidkivist vitraažakent, mille vitraažid tegi vitraažikunstnik Dolores Hoffmann.

Kiriku kunstimälestiste taastamine

Lisaks ehitustöödele toetati linna eelarvest ka kiriku kunstimälestiste konserveerimist ligi 37 000 euroga. Korrastati 38 avariilise elektrisüsteemiga lühtrit ja konserveeriti lõunakabeli portaal.

Linna abiga kirikud korda

Tallinna linn toetas Oleviste kirikutorni ja vaateplatvormi restaureerimistöid kirikurenessansi programmist kokku 470 000 euroga. Koguduse omaosalus projekti finantseerimisel oli 130 000 eurot. Kokku eraldati 2019. aastal Tallinna kirikute taastamiseks linna eelarvest miljon eurot.

Ehitustöid teostas OÜ Acres ja koguduse poolset omanikujärelvalvet Tallinna Linnaehituse AS.

20.12.2019

Järgmised sündmused

18 APR
Palvekoosolek

Neljapäev kell 18.30 Maarja kabelis

19 APR
Noorteõhtu

Reede kell 18.30 Oleviste kirikus

21 APR
Jumalateenistus

Pühapäev kell 10.00 Oleviste kirikus

21 APR
Jumalateenistus, Issanda surma mälestamine

Pühapäev kell 12.00 Oleviste kirikus

25 APR
Palvekoosolek

Neljapäev kell 18.30 Maarja kabelis

26 APR
Noorteõhtu

Reede kell 18.30 Oleviste kirikus

27 APR
Ristimisjumalateenistus

Laupäev kell 12.00 Oleviste kirikus


Vaata kuukava