Oleviste kiriku Maarja kabeli peale restaureerimist. Foto: Rait Tõnnori

Oleviste kiriku Maarja kabeli fassaadide restaureerimistööd jõudsid lõpule


2. nov. 2023 | Rait Tõnnori

2023. aastal toimusid Oleviste kiriku Maarja kabeli fassaadide restaureerimistööd, mis on nüüdseks jõudnud lõpule.

Tööde käigus sai kabeli välisfassaad uue värske ilme ja puhastati aastate jooksul tekkinud mustusest. Lisaks vahetati kabeli neljast aknalauast välja kolm, mida ei olnud võimalik enam taastada. Kogu kabeli sokliosa tuli praktiliselt täielikult asendada – alles jäi ainult lühike lõik, et eksponeerida varasemat sokliosa.

Kabeli restaureerimistööd algasid 2021. aastal, mil alustati Hans Pawelsi kenotaafi restaureerimisega. 2022. aastal toimusid kabeli katusetööd ja käesoleval aastal jõudis tööde järg fassaaditöödeni.

Fassaaditööd teostas OÜ Trust Ehitus. Restaureerimisprojekti koostas arhitekt Elo Sova (OÜ Vana Tallinn) ning ehitusjärelvalvet teostas Urmas Tammemäe (P.P. Ehitusjärelvalve OÜ). 2023. aastal toetas Tallinna linn Oleviste kiriku Maarja kabeli restaureerimistöid kirikurenessansi programmist 236 200 euroga.

Maarja kabel ehitati aastatel 1513-1523 ja seda peetakse Tallinna parimaks gootistiili esindajaks. Tööd kabeli juures ei ole aga siiski veel lõppenud – jäänud on veel restaureerida kabeli aknad, keskaegsed raiddekoori elemendid ja samuti jätkuvad kenotaafi restaureerimistööd. Samuti paigaldatakse lähiajal kabeli paremaks eksponeerimiseks ka uus valguslahendus.