Laulatus

Kristlik abielu on eluaegne ühiselu vorm mehe ja naise vahel. Abielu algust loetakse laulatustalitusest, kus abiellujad annavad avaliku ja pühaliku abielutõotuse Jumala ja tunnistajate ees, tõotades pühenduda teineteisele ning koguduse vaimulik annab sellele Jumala Sõna kohaselt tunnustuse ja õnnistuse.

Laulatus on ka eestpalvetalitus, et paluda Jumala õnnistust ja abi pruutpaari ühisesse ellu. Kogudus õpetab, et ühine elutee algab laulatusega ja ühisesse koju asutakse elama peale abielu sõlmimist. Piibli õpetuse järgi ei ole vabaabielu kristlaste jaoks aktsepteeritud kooseluvorm ja seega tuleb oma suhe Jumala ees korrastada.

Oleviste koguduse pastoritel on õigus abielusid ka riiklikult registreerida. Pastorid laulatavad ristitud Oleviste koguduse liikmeid ja teiste koguduste liikmeid erandkorras teise koguduse vaimuliku nõusolekul. Kui üks abielu osapool kuulub teise konfessiooni, siis teavitatakse abiellumisest ka teise koguduse vaimulikku ja küsitakse nõusolek. Abielu sõlmimiseks peavad mees ja naine esitama ühise kirjaliku avalduse. Avaldused abiellumiseks saab esitada kuus kuud enne, kuid mitte hiljem kui üks kuu enne laulatust. Koguduse vaimuliku juurde avaldust tegema tulles peab olema kaasas isikut tõendav dokument (ID kaart või pass), sünnitunnistused ja kviitung riigilõivu tasumise kohta. Riigilõiv 30 eurot peab olema tasutud enne avalduse esitamist

Laulatusele ja avalduse esitamisele eelneb kihlus.

Koostamisel on kasutatud käsiraamatut “Vaimulikud talitused Eesti EKB Koguduste Liidus” (Osvald Tärk).